mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
17 Aralık 2015 - Perşembe 22:18
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde sona doğru
Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi İnşaat Mühendisi Cevat Alim, "Son 391 metrenin montajı kaldı. Şubat ayının sonunda montaj tamamlanacak" dedi.
TEKNOLOJİ Haberi
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde sona doğru

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi İnşaat Mühendisi Cevat Alim, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, "Son 391 metrenin montajı kaldı. Şubat ayının sonunda montaj tamamlanacak" dedi.
 
Alim, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Teknolojileri Topluluğunca SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, 3. köprü, inşa edilen karayolu, ihale süreci ve köprü imalat aşamaları hakkında bilgi verdi.
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 15 kilometre otoyol ve bağlantı yolu, iki şeritli tren yolu, sekiz şeritli karayolu kapasitesi, yaya yürüyüş yolu ve estetiğiyle dünyaya örnek bir proje olduğunu vurgulayan Alim, "Dünyadaki diğer köprülere bakıldığında birçok alanda ilk olma özelliği taşıyor" diye konuştu.
 
Alim, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, "Son 391 metrenin montajı kaldı. Şubat ayının sonunda montaj tamamlanacak" değerlendirmesinde bulundu.
 
Alim, köprünün iki yük treninin aynı anda geçebileceği şeklinde tasarlandığını belirterek, kabloların 100 yıllık kullanım süresine sahip olduğunu, yorulmadan dolayı herhangi bir değişime gerek bulunmadığını aktardı.
 
Dünyada ilk defa bu kadar mukavemetli bir kablo kullanıldığına dikkati çeken Alim, "Tüm telleri uç uca eklesek, 124 bin 832 kilometre yol katetmiş oluruz. Bu da dünyanın etrafını 3 kez dolaşmak anlamına geliyor. Kabloların gerçek bir çekme dayanımı var" dedi.
 
Köprü yapımında en önemli faktörün rüzgar olduğunu, köprünün yapılacağı bölgede sert rüzgarların estiğini vurgulayan Alim, "Kabloların çekimini, sert rüzgarların estiği dönemlerde gerçekleştiremedik. Son 40 yılda İstanbul'da kaydedilen en yüksek rüzgar hızı, saatte 130 kilometre. Köprü ise saatte 170 kilometre rüzgara dayanabilecek güce sahip. Köprü ayrıca, Kuzey Anadolu Fay Hattı'ndan 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor" ifadesini kullandı.
AA
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yavuz, Sultan, Selim, Köprüsü'nde, sona, doğru,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı