mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
15 Kasım 2014 - Cumartesi 20:47
 
Washington Ulusal Katedrali'nde ilk kez cuma namazı
ABD'nin tarihi Washington Ulusal Katedrali'nde ilk kez cuma namazı kılındı.
- Haberi
Washington Ulusal Katedrali'nde ilk kez cuma namazı

Bazı Amerikan başkanlarının göreve geldiğinde yemin törenlerinin gerçekleştirildiği ve yine ABD başkanları ve diğer önemli devlet görevlilerinin cenaze merasimlerinin yapıldığı tarihi Washington Ulusal Katedrali'ndeki ilk cuma namazına sınırlı sayıda Müslüman davet edildi.

Güney Afrika'nın Washington Büyükelçisi İbrahim Resul'un önderliğinde, bazı Müslüman sivil toplum kuruluşlarının liderlerinin de aralarında bulunduğu kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik cemaat, bir Hristiyan kadın tarafından namaz öncesinde protesto edildi. Kadın, "Bu ülkede genelinde camiler inşa ettik, sizi kabul ettik. Niçin kendi camilerinizde ibadetinizi yapmıyorsunuz ve kiliselerimizi bırakmıyorsunuz?" diye bağırdı.

Namaz öncesi Müslümanları katedralde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını anlatan Rahibe Gina Gilland Campbell, daha önce Budist, Yahudi, Müslüman ve Ortodoks Hristiyanlar ile birçok inanca mensup kişilerle aynı çatı altında ortaklaşa etkinlik düzenlediklerini kaydetti. Campbell, "Bugün de buraya hoş geldiniz" dedi.

Ezan, sivil toplum kuruluşu Dulles Bölgesi Müslüman Toplumunun (ADAMS) imamı Muhammed Mecid tarafından okundu. Cuma hutbesi ise Güney Afrikalı büyükelçi Resul tarafından okundu. Namaz sonrası Müslüman kuruluşların liderleri yapılan konuşmalarda da katedral yönetimine teşekkür edildi.

 


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Washington, Ulusal, Katedrali'nde, ilk, kez, cuma, namazı, ,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı