mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
13 Aralık 2015 - Pazar 15:32
 
Suriyeli kız çocuğunun feryadı
“Suriyeli kız çocuğunun feryadını, Birleşmiş Milletler ve ‘Birleşememiş Milletler’e ithaf ediyorum…”
- Haberi
Suriyeli kız çocuğunun feryadı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen, ‘Yetim Çocukların Problemleri Çözüm ve Stratejiler Çalıştayı’na telekonferans yöntemiyle katıldı.

İslam dünyasında yetimler için çalışan kurumlar arasındaki işbirliğinin arttırılması amacıyla İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Yetim Çalıştayı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Suriyeli mülteci küçük bir kızın annesine yazdığı vasiyet mektubunu okuyarak, “Ölüm meleğini davet eden bu kız çocuğunun bu feryadını, son yıllarda ülkelerinin stratejik hesaplarını yapan bütün devlet ricaline, Birleşmiş Milletlere, “Birleşememiş Milletlere” ve onların topyekûn uluslararası bütün kuruluşlarına, İslam İşbirliği Teşkilatının üye olan bütün devletlerine ithaf ediyorum” dedi.

Telekonferans yöntemiyle 43 ülkenin temsilcilerine seslenen Başkan Görmez, Suriyeli küçük kızın ailesine yazdığı vasiyet mektubunu okuyarak, dünya liderlerine seslendi.  Suriyeli kızın, ‘Bu benim vasiyetimdir. Sana vasiyet ediyorum ey anne. Beni unutma! Benim gülüşlerimi peş peşe güldüğüm günleri sakın unutma! Ey kız kardeşim! Sen de beni unutma. Arkadaşlarıma deki o açlıktan öldü. Ey kardeşim! Sen de sakın bana üzülme. Biz açız dediğimiz zamanları hatırla. Ey ölüm meleği! Gel de canımı al. Ta ki cennette yemek yiyebileyim. Ben açım. Ey ailem üzülmeyin. Cennette de sizin adınıza gücüm yettiğince yemek yiyeceğim’ ifadelerine yer verdiği mektubunu okumasının ardından dünya liderlerine seslenen Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Ölüm meleğini davet eden bu kız çocuğunun feryadını, Birleşmiş Milletlere ve ‘Birleşememiş Milletlere’ ithaf ediyorum…”

Ölüm meleğini davet eden bu kız çocuğunun bu mesajını son yıllarda ülkelerinin stratejik hesaplarını yapan bütün devlet ricaline ithaf ediyorum. Bu yetim çocuğunun feryadını Birleşmiş Milletlere, “Birleşememiş Milletlere” ve onların topyekûn uluslararası bütün kuruluşlarına ithaf ediyorum. İslam İşbirliği Teşkilatının üyesi olan bütün devletlere ithaf ediyorum.

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Suriyeli, kız, çocuğunun, feryadı,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haberin Videosu
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Haber Yazılımı