mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
24 Mayıs 2016 - Salı 16:10
 
Prof. Dr. Yavuz Ünal Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine getirildi
Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine Prof. Dr. Yavuz Ünal getirildi.
- Haberi
Prof. Dr. Yavuz Ünal Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine getirildi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş’in Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı seçilmesinden sonra boşalan başkan yardımcılığı görevine Prof. Dr. Yavuz Ünal getirildi. Başkan Yardımcısı Ünal, görevine başladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın göreve başlamasıyla ilgili olarak “Cenab-ı Hak, hayırlı mübarek eylesin” dedi. Başkan Görmez, Başkan Yardımcısı Ünal ile güç kazanacaklarını ifade etti.  Başkan Yardımcısı Ünal ile hadis projesini büyük bir özveriyle birlikte yürüttüklerini belirten Başkan Görmez, “Ülkemize, milletimize, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize ve bütün insanlığa yönelik vazifelerimizde kendisiyle güç kazanarak yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yavuz Ünal ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemli ve güçlü bir kurum olduğunu ifade ederek sorumluluğunun büyüklüğünü çok iyi bildiğini belirtti. “Yaşadığımız dünyada Diyanet’in üstlenmesi gerek rolün ne olduğunu çok iyi biliyoruz” diyen Ünal, “Bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışacağız. Bize düşen misyonu yerine getireceğiz” dedi.

Prof. Dr. Yavuz Ünal kimdir?

1963 yılında Ordu/Fatsa/Ilıca’da doğdu. İlk ve Ortaokulu Ilıca kasabasında, liseyi ise Fatsa İmam-Hatip Lisesinde okudu. 1983 yılında kaydolduğu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (O.M.Ü) İlahiyat Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Aynı yıl Mardin İmam-Hatip Lisesinde meslek dersleri öğretmeni olarak göreve başladı ve 2 yıl bu görevi sürdürdü. 1990 yılında O.M.Ü. İlahiyat Fakültesi’ne Hadis Araştırma Görevlisi olarak atandı.

1993 yılında “Cumhuriyet Türkiyesi Hadis Çalışmaları” adlı teziyle Yüksek Lisansını, aynı yıl katıldığı Doktora programını Şubat 1997’de “Rivayetlerin Hz. Peygamber’e Aidiyetini Tespit ve Değerlendirmede Aklın Rolü” adlı teziyle bitirdi. 1998 yılında O.M.Ü. İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim dalına Yrd. Doç. olarak atandı; 2002 yılında Doçent, 2008 yılında da Profesör oldu. 2006 yılından itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından desteklenen “Konulu Hadis Projesi”nin koordinatörlüğünü yapmaktadır. 1998 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçildi. IV. Din Şurasının Genel Sekreterliğini yaptı. O.M.Ü. İlahiyat Fakültesi ve Ordu İlahiyat Fakültesinde dekanlık görevlerini sürdürmektedir.

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Prof., Dr., Yavuz, Ünal, Diyanet, İşleri, Başkan, Yardımcılığı, görevine, getirildi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı