mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 21:03
 
(Norşin) Güroymak Medresesi Baş Müderrisi Abdulkerim Çevik Hoca şehit edildi
Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Baş Müderrisi,Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu, Abdulkerim Çevik Hoca ders verdiği sırada uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit oldu.
GÜNDEM Haberi
(Norşin) Güroymak Medresesi Baş Müderrisi Abdulkerim Çevik Hoca şehit edildi

Bölgenin önemli alimlerinden biri olan Çevik Hoca düzenlenen saldrıı sonucu kaldırıdlığı hastenede tüm müdahelelere rağmen kurtatılamayarak şehit oldu.

Olayın ardından gözaltına alınan Y.Ş'nin üzerinde 3 ruhsatsız silah bulundu. Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar da hastaneye giderek olay hakkında bilgi aldı.

Müderrislik yapıyordu

Bitlis İli Güroymak İlçesinde bulunan Norşin medresesinde Başmüderris olan Abdulkerim Çevik, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İlahiyat ve Sosyoloji bölümleri mezunuydu.

ÖLDÜRÜLMESİNİN ARKASINDAKİ SIR PERDESİ NE?

Türkiye'de önceden de yaşanan İsmailağa Cemaati'ne mensup hocalardan Bayram Ali Hoca ve Hızır Ali hoca vakaları tekrardan akıllara geldi. Bir din aliminin neden öldürüldüğü hep tartışılırken aynı olayın bu kez de Nakşibendi ekolünün çok güçlü olduğu Bitlis'te yaşanması bu soruyu tekraradan hatırlattı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN CİNAYETİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Hedef alınarak öldürülen Seyda Abdurkerim hoca, bölgedeki kan davalarını bitiren ve aşiretlerin iyi geçinmesini isteyen bir isimdi. Bu olaydan rahatsız olan ve bölgede bulunan terörist çeteler, aşiretler arası husumeti kendi yararlarına kullanarak huzurun olmadığı bölgede daha rahat faaliyet yerine getiriyordu. Bu açıdan olaya bakanlara göre bu cinayetin azmettiricisi terör örgütlerinden başkası değil. 

Hocamıza Allah'tan rahmet yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: (Norşin), Güroymak, Medresesi, Baş, Müderrisi, Abdulkerim, Çevik, Hoca, şehit, edildi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı