mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
24 Ocak 2016 - Pazar 20:21
 
Manevi destek projesi binlerce hastaya umut oldu
- Haberi
Manevi destek projesi binlerce hastaya umut oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile birlikte hastanelerde başlattığı manevi destek projesiyle din görevlileri 5 ayda 6 bin 45 hastaya ulaştı. Ankara, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Ordu’da 20 din görevlisi hastalara manevi destek verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında ‘Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü’ geçtiğimiz yıl Ocak ayında imzalandı. Bu protokol ile Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık tesislerinde talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personelini motive etmek ve manevi destek hizmeti sunmak amacıyla tıbbi müdahaleye hiçbir şekilde müdahil olmadan dini konularda danışmanlık ve rehberlik hizmetleri veriliyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz Temmuz ayında 6 ildeki hastanelerde din görevlileri tarafından hastalara uygulanmaya başlanan manevi destek uygulamasının ilk sonuçları olumlu oldu.

5 ayda 6 bin 45 kişiye ulaşıldı

Ankara, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Ordu'da din psikolojisi, din eğitimi, din sosyolojisi, dini danışmanlık ve rehberlik alanında lisansüstü eğitimi bulunan 20 din görevlisi hastalara umut ışığı oldu. Bu, 20 din görevlisi tarafından 5 ayda 12 sağlık tesisinde 6 bin 45 hasta ve hasta yakınına ulaşıldı. Uygulamanın Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle planlı ve sistematik bir şekilde diğer illerde de hayata geçirileceği belirtildi.

Mayıs'ta manevi destek kitabı

Diyanet İşleri Başkanlığı, uygulamayı, geçtiğimiz ay Ankara’da düzenlenen ve akademisyenlerin, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, başhekim yardımcılarının ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirdiği çalıştayda masaya yatırdı. Çalıştaydan, manevi destek sunan din görevlilerine rehber kitap hazırlanması kararı çıktı. Çalışmalara başlayan Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün, 4 ay içerisinde rehber kitabı hazırlaması planlanıyor.

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Manevi, destek, projesi, binlerce, hastaya, umut, oldu,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı