mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
08 Temmuz 2018 - Pazar 12:32
 
Kamudan Büyük İhraç:701 Sayılı KHK Yayımlandı
Yeni Kararname ile Diyanet'den 240 kişi daha ihraç edildi
MEVZUAT Haberi
Kamudan Büyük İhraç:701 Sayılı KHK Yayımlandı

4 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş öncesi son KHK, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda görev yapan 240'ı Diyanet'ten olmak üzere toplam 18 bin 632 kişi görevlerinden ihraç edilirken yine 30'u Diyanet'ten 148 kişi de kamudaki görevlerine iade edildi. 701 sayılı KHK ile Alparslan Kuytul'un genel başkanlığını yaptığı Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği'nin de aralarında olduğu 12 dernek, 3 gazete ve 1 televizyon kurumu kapatıldı. Kamudaki görevlerinden daha önce ayrılan, TSK'dan 324, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 1167 ve jandarmadan 35 personelin rütbeleri yayımlanan son OHAL KHK'sı ile alındı.

OHAL kapsamında yayımlanan 701 sayılı KHK ile:

Kara Kuvvetlerinden 3 bin 77,

Deniz Kuvvetlerinden bin 126,

Hava Kuvvetlerinden bin 949 subay ve astsubay ihraç edildi.

Adalet Bakanlığı'nda görevli aralarında hakim adayı, infaz ve koruma memurlarının da bulunduğu 1052 kişi görevlerinden ihraç edildi.

KHK ile İçişleri Bakanlığı'na bağlı görev yapan 4 Vali Yardımcısı ve 4 Kaymakam meslekten ihraç edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 8 bin 998 personel ihraç edildi.

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 649 subay, astsubay ile uzman çavuş ihraç edildi.

KHK İLE 12 DERNEK KAPATILDI

OHAL kapsamında yayımlanan 701 sayılı KHK ile Furkan İlim ve Hizmetleri Derneğinin de aralarında olduğu 12 dernek ile 3 gazete ve 1 televizyon kanalı kapatıldı. Buna göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu tespit edilen Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği (Adıyaman), Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara), Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara), Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara), Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Gaziantep), Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş), Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği (Kahramanmaraş), Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis), Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli), Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya), Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun) ile Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa) kapatıldı. Aynı sebeplerden ötürü, İstanbul'da yayım yapan Halkın Nabzı ve Özgürlükçü Demokrasi ile Diyarbakır'da çıkan Welat gazetelerinin yanı sıra Avantaj TV'nin (Avantaj Televizyon Yayın Hizmetleri AŞ) yayım hayatı sona erdirildi. Kapatılan söz konusu dernek, gazete ve televizyonlara ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evraklar Hazineye bedelsiz olarak devredilmiş sayıldı. Bunlara ait taşınmazlar tapuda resen Hazine adına, her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edildi. Bunların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazineden hak ve talepte bulunulamayacak. Devre ilişkin işlemler, ilgili tüm kurumlardan gerekli yardımı almak suretiyle Maliye Bakanlığınca yerine getirilecek.

LİSTENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

kaynak:http://www.diyanethaber.com.tr/gundem/kamudan-buyuk-ihrac-701-sayili-khk-yayimlandi-h539.html
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamudan, Büyük, İhraç:701, Sayılı, KHK, Yayımlandı,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı