mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 22:24
 
İstanbul'un en uzun isimli camisi
İstanbul camileri ile ünlü bir şehirdir. Tüm camilerinin kendine özgü hikayeleri bulunur. Ancak içlerinden öyle bir tanesi var ki kendisi küçük ismi ise çok büyük. İşte sizlere Kadı Hüsamettin Çamaşırcı Hacı Mustafa Efendi 18 Sekbanlar camisinin hikayesi...
İSLAM ve İLİM Haberi
İstanbul'un en uzun isimli camisi

İlk kez Kanuni döneminde İstanbul kadısı olan Kadı Hüsamettin tarafından yaptırılan cami tek katlı ve son derece küçük bir camiydi. İlk zamanlar kadının ismi ile anılan cami, daha sonra burada mezarı bulunan 18 sekbanın mezarlık alanı caminin haziresine katılınca 18 sekbanın isimi de camiye verilmiş oldu. 

Cami uzun yıllar bu isimlerle anıldıktan sonra 1755 yılında büyük bir yangın geçirdi. Eseri yangının ardından Çamaşırcı Hacı Mustafa isminde bir hayır sever tekrar onardı. Bunun ardından camiye onaran kişinin de adı verilince ortaya hayli uzun bir isim çıktı ve cami İstanbul'un en uzun isimli camisi oldu. 

Bugün cami, Fatih semtinde bulunan Şehzadebaşı Camisi'nin hemen karşı sokağında iç kısımda varlığı sürdürüyor. Küçük yapılı bu cami ilginç ismi ve küçük yapısıyla zamana meydan okumaya devam ediyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul'un, en, uzun, isimli, camisi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı