mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
05 Mart 2016 - Cumartesi 21:48
 
İLİTAM GELİYOR...
İlahiyat Önlisans Mezunlarına Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı İçin Kanun Teklifi Hazır
- Haberi
İLİTAM GELİYOR...

İlahiyat önlisansmezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınması konusunda uzun süredir çalışan Diyanet-Sen, çalışmalarının karşılığını aldı. YÖK ile ikinci kez sınavsız lisans tamamlama konusunu görüşen Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, konuyla ilgili kanun teklifinin hazır olduğu müjdesini verdi.

İlahiyat önlisans programını bitiren Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınması konusunu bilimsel yönden değerlendiren Diyanet-Sen konuyla ilgili akademisyenlerden oluşan bir heyete daha önce rapor hazırlatarak YÖK’e sunmuştu. Bu raporu dikkate alan YÖK Başkanı Prof.Dr. M.A. Yekta Saraç konuyla ilgili gerekli çalışmanın yapılması konusunda talimat vereceğini söylemişti. Konuyla ilgili süreci yakından takip eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, YÖK Başkanı Prof.Dr. M.A. Yekta Saraç ile ikinci kez görüşmesinde İlahiyat önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama konusunda kanun teklifi hazırlandığı müjdesini aldı.

YÖK Başkanı Prof.Dr Saraç önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacak torba yasa teklifine yetiştirilmek üzere İlahiyat önlisans mezunlarının sınavsız olarak lisans tamamlaması konusunda yasal düzenlemelerin hazırlandığını söyledi. Usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek lisans tamamlama programı ile İlahiyat önlisans mezunları, öncelik kurum çalışanları olmak üzere bu haktan yararlana bilecek.

İlahiyat önlisans mezunların lisans tamamlama programı ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Hummalı bir çalışmanın meyvelerini alıyoruz. Bu güne kadar her alanda İlahiyat önlisans mezunlarının sınavsız lisans tamamlaya bilmeleri için gerekli çalışmayı yapacağımızın ve bunu kazanıma çevireceğimizin sözünü verdik. Sınavsız lisans tamamlamayı hayal gibi görenler, binlerce önlisans mezunu kurum çalışanının yararlanacağı bu başarıyı umarım takdir ederler. Sendikacılıkta üye çıkarlarını öncelik olarak gören Diyanet-Sen ötekileştirmeden herkesin yararlanacağı başarılara imza atmaya devam edecektir”dedi.

http://www.diyanet-sen.org.tr

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: İLİTAM, GELİYOR...,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı