mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 09:20
 
İftira eden kendini yakar
EĞİTİM Haberi
İftira eden kendini yakar

İftira, bir kimseyi veya bir şeyi elde etmek veya o şeyi başkalarından kıskanıp, zarar verme düşüncesinden hareketle bir kimseye yalan isnat etmektir, onu göz göre göre karalamaktır. Bu dinimizde kesinlikle yasaklanmış olup haramdır. İftira, gıybet etmekten daha büyük günahtır, ağır vebaldir.  Çünkü olmayan bir şey ortaya atılmaktadır.  Hayatta insanoğlunun çeşitli arzu ve beklentileri vardır. Bu beklentilerine bazen erişemeyebilir. Hesap gününü unutanlar, ahlaktan yoksun olanlar, arzu ettiklerini zorla elde etmeye çalışırlar.

İftira son derece kötü ve tahrip edici bir hâdisedir. Hem iftirayı yapan ve hem de kendisine iftira edilen kimse için oldukça rahatsız edici bir tutumdur. İftira sonucunda insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağları zayıflar; dayanışma gücü ortadan kalkar. insanlar birbirine güven duymaz olurlar. Bu güvensizlik, bir toplumun sosyal hayatını tamamen felce uğratan yıkıcı bir etki yapar. İftira, toplumdaki güzellikleri yakıp bitiren bir ateş gibidir. İftiraya uğramış kişilerin şahsiyeti, ailesi ve toplum nezdinde itibarı çoğu kez yıpratılmaktadır.  Kişi aklansa bile artık manevi bir tramva geçirmiş sayılır. Peki bunun telafisi nasıl olacaktır? Böyle bir akıbete düşmemek için dil denilen o küçük et parçasına ve ağzımızdan çıkan her söze, her kelimeye, her cümleye dikkat etmemiz ve kontrol altında bulundurmamız lazımdır. 

İnsan, yerine ve zamanına göre konuşmasını ve susmasını bilmeli, konuşmasında da susmasında da aşırılıklardan kaçınmalıdır. Diline gereği gibi sahip olmasını bilen insanların dünya ve ahiret hayatı mamur olur. İnsanların birçoğu günümüzde tartışma hastalığına yakalanmıştır. Bilmediği konularda raht bir şekilde yorum yapmaktadır. Bilhassa itham içeren hadiselerde dilimize sahip çıkmamız gerekmektedir. Diline sahip olan kendini selamette bulur. 
 
İnsan her duyduğuna da inanmamalıdır. Gerçek meydana çıkmadan insanların aleyhinde konuşmaktan son derece kaçınmalıdır. Nitekim Yüce Rabbimiz; ayeti kerimede  "Mümin erkeklere ve mümin kadınlara yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler de bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir." (Ahzab-58) Diğer bir ayetde de "Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınıza pişman olursunuz." (49/Hucurât, 6). buyurmaktadır. 
 

İftira ile alakalı da Allah Rasulü (sav); “Bir kimse, bir müminde olmayan bir şeyi ona isnat ederse(iftira ederse),  yaptığı iftiranın cezasını çekmeden Allahü teâlâ onu koyduğu Cehennemden çıkarmaz.” (Ebu Davud, Akdiye, 14; İbn Mace, Eşribe,4)

Başka bir hadisde de “Kim (karalamak gayesiyle) bir müslümana bir iftira ederse Al­lah o kimseyi bu söylediği sözler (in vebâlin)den (tamamen temize) çı­kıncaya kadar cehennem köprüsü (sırat) üzerinde bekletir.” (Ebu Davud, Edeb, 36) buyurmuştur. 

Diline sahip olmak ve temkinli olmak, haksızlıklara karşı sessiz olmak olarak da anlaşılmamalıdır. Müslüman etrafına karşı duyarsız da olamaz. Hakkı savunur, kötülüğe gücü nisbetince mani olur. Bir kötülüğü gerçekten gördüğü zaman buna müdahale etmesi lazımdır. Bu müdahale Peygamberimizin sünnetinde tarif edildiği üzere mümkünse el ile, bu mümkün değilse dil ile bu da mümkün olmazsa en son olarak kalbimizle o çirkin işe buğz ederiz. Kişinin en yakını bile bir zulüm yapmışsa, vatana ve millete ihanet içerisinde bulunmuşsa o kişiye destek verilmez, arka çıkılmaz. Peygamber Efendimiz (sav) had cezalarında hiç bir zaman kimseye arka çıkmamıştır. Allah'ın emri ne ise uygulamıştır. Örneğin;  "Allah'a yemin ederim ki, Muhammed'in kızı Fâtıma hırsızlık yapsaydı, elbette onun da elini keserdim."(Buhârî, Enbiyâ 54, Megâzî 53, Hudûd 11, 12;) buyurmuştur.
 
Allah toplum olarak bizleri her türlü yalan, gıybet ve iftiradan muhafaza eylesin. 
 
Kaynak: Editör: admin
Etiketler: İftira, eden, kendini, yakar,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı