mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 09:01
 
Hac ve Umre Sınavlarına Katılanlara Harcırah Müjdesi
Bağımsız Diyanet- Sen'in Çalışmaları Sonucu Bir Sorun Daha Çözüme Kavuşturuldu
MEVZUAT Haberi
Hac ve Umre Sınavlarına Katılanlara Harcırah Müjdesi

Bağımsız Diyanet Sen olarak gündeme getirdiğimiz, üzerinde çalıştığımız sorunlardan biri daha personel lehine olumlu sonuçlandı. Bundan böyle Hac ve Umre sınavlarına katılanların yol, yevmiye ve konaklama gibi harcırah masraflarının hac ve umre hesabından ödenmesi mümkün olacak. Söz konusu ödemeler Hac ve Umre Seyahati ile İlgili İşlerin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair 30/10/2011 tarihli ve 2011/2347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın Yutriçinde görevlilere ödenecek ücret başlıklı 10. maddesi hükümleri çerçevesinde yapılacaktır. Sendikamızın bu kazanımı üyelerimize ve Diyanet personeline hayırlı olsun.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu açıklama şu ifadelere yer verdi.


Bağımsız Diyanet Sen olarak sınavların devam ettiği günlerde sendikamıza gelen soruları cevaplandırmak üzere yapmış olduğumuz açıklamada Hac ve Umre sınavına katılanlara harcırah ödeneceğini belirtmiştik. Ayrıca sınava katılanların geçici görevli olacağını ifade ederek, sınava girebilmeleri için herhangi bir izin almalarına gerek olmadığını da vurgulamıştık.


Yapmış olduğumuz açıklamanın akabinde personelin mağduriyetinin giderilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına yazı yazarak mütalaa istedik. 

Mütalaa Yazımızda “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac ve umre organizasyonu ile Suudi Arabistan’a gidecek vatandaşlarımıza yardımcı olmak üzere görevlendirilecek personelin seçimine ilişkin olarak yapılan sınava katılanların harcırahlarını hangi kalemden almaları gerektiği hususunun açıklığa kavuşturulması talebinde bulunduk.


Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Başkanlığının Sendikamıza verilen 13.11.2017 tarih ve 103077 sayılı yazıda “İlgi yazıda özetle; Başkanlığımızca hac ve umre organizasyonlarında görevlendirilmek üzere personel seçimi için muhtelif illerde yapılan mülakatlara katılan personele harcırah ödenme imkanı, ödenmesi halinde söz konusu ödemenin genel bütçeden mi yoksa hac ve umre hesabından mı yapılacağı hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir. Bilindiği üzere, Hac ve Umre Seyahati ile İlgili İşlerin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair 30/10/2011 tarihli ve 2011/2347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın Yutriçinde görevlilere ödenecek ücret başlıklı 10. maddesinde; "Hac ve umre işleri için yurt içinde geçici olarak görevlendirilecek personele, 10/02/1954 tarihli 6245 sayılı Harcırah Kanunu uyarınca ... ödeme yapılır” hükmü yer almaktadır. Buna göre, hac ve umre organizasyonlarında görevlendirilmek üzere muhtelif illerde yapılan mülakatlara katılan personel geçici görevli olacağından bu durumdaki personele, mezkur BKK gereği hac ve umre hesabından ödeme yapılabileceği, bütçeden yapılamayacağı mütalaa edilmiştir.” ifadelerine yer verilmiştir.


Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Başkanlığından Sendikamıza vermiş olduğu mütalaaya göre Hac ve Umre sınavına katılanlara yolluk ödeneceğinden ve bu ödemenin Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurul Kararına göre yapılabileceğinden bahsedilmektedir.
Sendikamızın talep etmiş olduğu, gündeme getirdiği ve neticesinde de personel lehine olumlu sonuçlanan harcırah konusunun üyelerimize ve personele hayırlı olmasını temenni ediyorum.


Bağımsız Diyanet Sen olarak her zaman diyanet personelin faydasına olacak tüm çalışmalarda sosyal taraf olarak katkı sunmaya hazır olduğumuz bir kez daha yeniliyor, Diyanet personelini yakından ilgilendiren konuları her zaman takip etmeye, bilgiye ihtiyaç duyulan konularda ise gerekli bilgilendirme açıklamalarında bulunmaya, kurum ve kuruluşlarla gerekli görüşmeleri yapmaya, daima sizlerden gelen haklı talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz ve üye olabilecek herkesiBağımsız Diyanet Sen çatısı altında bir olmaya davet ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hac, ve, Umre, Sınavlarına, Katılanlara, Harcırah, Müjdesi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı