mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 10:58
 
Genç kalmanın sırrı
70, 80 ve 90 yaşlarında üç kardeş varmış. Üçü de, 60 yaşındaki üçüzler gibi görünüyormuş. 70 yaşındakine genç kalmanın sırrını sormuşlar.
- Haberi
Genç kalmanın sırrı

O da, 80 yaşındaki abisine sorulmasını söylemiş. "Benden on yaş büyük olduğu halde, benim gibi 60 yaşında görünüyor" demiş. 80 yaşındakine gitmişler, o da 90 yaşındaki abisini göstermiş, "benden büyük olduğu halde o da, 60 yaşında görünüyor, ondan sorun" demiş. 90 yaşındaki delikanlı ihtiyara sormaya gitmişler. Gelenleri dinledikten sonra "buyurun size açıklayayım" demiş. "Önce bir şeyler yiyelim, ondan sonra anlatırım" diyerek genç kalabilmenin sırrını hayatın içinden bir misalle açıklamaya başlamış.

Yemekten sonra sofraya bir kavun getirmesi için hanımına rica etmiş. Hanımı genç nine de, üst kattaki tavandan bir kavun seçip getirmiş. Delikanlı ihtiyar, kavunu beğenmemiş, "daha iyisini getir" demiş. Kadın gidip yine bir kavun gelmiş. Bizimki onu da beğenmemiş, tekrar başka bir kavun getirmesini söylemiş. Nine yine itiraz etmeden ve yüzünü ekşitmeden bir kavun daha getirmiş ama onu da beğenmemiş.

Misafirlere "Hanım iyisini bilemedi, gelin beraber seçelim kavunu" diyerek onları üst kata dâvet etmiş. Tavan arasına varınca bakmışlar ki, tek kavun var. Genç ninenin hep aynı kavunu getirdiğini anlamışlar.

Genç dede misafirlerine dönmüş ve "şimdi genç kalmamın sırrını anladınız mı?" diye sormuş. Onlar da "anlamadık" demişler. 

Dede "kavun tavanda bir tane değil miydi? Hanım beni mahcup etmemek için, her seferinde başka kavun getiriyor gibi göründü. 'Tavanda başka kavunumuz mu var, hepsi bir tane bey' demedi. O beni hiç üzmedi, ben de onu hiç ama hiç üzmedim. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya, yani ne kendi ana babamıza ne de başkalarına kesinlikle yansıtmadık. Yani birbirimizi, başkalarının önünde hiç zor duruma düşürmedik, mahcup etmedik. Böylece, ikimiz de genç kaldık" diyerek genç kalmanın sırrını açıklamış misafirlerine...

 

Alintı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç, kalmanın, sırrı,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı