mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
16 Mayıs 2016 - Pazartesi 10:21
 
Engellilere özel 40 bin cami
Diyanet İşleri Başkanlığı, engelli olan cemaatin camilerde ibadet edebilmesi için gerekli ortamı oluşturdu
EĞİTİM Haberi
Engellilere özel 40 bin cami

Engelli vatandaşların camilerin manevi atmosferinden mahrum kalmamasını amaçlayan Diyanet, camilerin abdest, temizlik ve ibadet mekânlarını engellilere göre düzenledi. 40 bin cami, engelli vatandaşların ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için uygun hale getirildi.

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon engelli bulunuyor. Camileri engellilerin en güzel şekilde ibadetlerini yapabilecekleri, rahatlıkla abdestlerini alabilecekleri ibadet mekânları haline getirebilmek amacıyla yeniden düzenleme çalışmaları başlatan Diyanet, camileri engelliler için daha elverişli hale getirdi. Her il ve ilçede en az bir caminin bütün engelli grupları göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesini yapılarak yaklaşık 40 bin cami engelli vatandaşlar için uygun hale getirildi. Bu kapsamda engelli erişimine uygun cami sayısı 20 bine ulaşırken, asansör ve abdest alma yeri ile standartlara uygun rampa bulunan cami sayı da 18 bin olarak kayıtlara geçti. Bu sayının arttırılması için de çalışmalar ve düzenlemeler devam ediyor.

İstanbul ilk sırada…

Engelli vatandaşlar için düzenleme yapılan cami sayısında 3 bin ile İstanbul ilk sırada bulunuyor. İstanbul’u,  2 bin ile Ankara takip ederken, bin 915 ile Samsun, bin 541 ile de Kastamonu takip etti. 19 ilde ise işitme engelliler için işaret diliyle hutbe veriliyor. İşaret diliyle hutbe uygulamasını en fazla uygulan illerin başında İstanbul ve Konya geliyor.

55 bin camide kütüphane…

Öte yandan Diyanet, camileri kitaplarla buluşturmak ve her camiye bir kütüphane kazandırmak amacıyla ülke genelinde bir çalışma başlatmıştı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla il müftülüklerine gönderilen genelgede, Cami kütüphanelerinin kurulması, var olan kütüphanelerin yeniden düzenlenmesi ve zenginleştirilmesi istenmişti. Bu kapsamdaki çalışmalar neticesinde 55 bin  kitaplık ya da kütüphane kuruldu.

Kütüphanelerde, Braille Kuran-ı Kerim, Braille Kuran-ı Kerim meali, Braille Elif Ba ile yazılmış dini kitaplar bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engellilere, özel, 40, bin, cami,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı