mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
12 Haziran 2016 - Pazar 15:00
 
Dünya hafızları İstanbul’da yarışacak
Dünyanın 55 ülkesinden 89 hafız, Kur’an-ı Kerimi en güzel okuyabilme yarışması için İstanbul’da bir araya geliyor.
- Haberi
Dünya hafızları İstanbul’da yarışacak

Türkiye, Kur’an ayı Ramazan’da güzel bir yarışmaya ev sahipliği yapıyor. Dünyanın 55 farklı ülkesinden Kur’an bülbülleri, uluslararası hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları için İstanbul’da olacak. Fatih Camii’nde gerçekleştirilecek yarışma 6 gün sürecek. Türkiye’yi, Hafız Eren Pilgir ve Yavuz Mutlu temsil edecek.

Açılış bugün

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından Kur’an kültürünün ve eğitiminin yaygınlaştırılması, Kuran’ı Kerim’in ezberlenmesi ve güzel okunmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması’nın bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek. 

55 ülkeden 89 yarışmacının katılacağı yarışmanın açılış programı bugün İstanbul Fatih Camii'nde olacak. Programa, İslam dünyasında Şam’ın Reisül Kurrası olarak bilinen Küreyyim Racih ve geçen sene Kuran’ı Kerim’i Güzel Okuma dalında birinci olan Endonezyalı Takdir Feriza Hasan ile ikinci olan Filipinli Muhammed Nadhir Asgar onur konuğu olarak davet edildi.

6 gün sürecek

Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları, 11-16 Haziran tarihleri arasında Fatih Camii’nde yapılacak. Organizasyon süresince, Fatih Camii'nde saat 10.00'dan 15.00'e kadar hafızlık yarışmaları, 16.00’dan 19.00’a kadar da Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları gerçekleştirilecek.

Yarışmada sonuçlar, oluşturulan uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Jüride, Türkiye, Suudi Arabistan, Somali, Malezya, Fas ve Lübnan’dan konunun uzman isimleri yer alacak. Dereceye girenlere ödülleri 17 Haziran Cuma günü Fatih Camii'nde Cuma namazı ardından düzenlenecek törenle verilecek.

Türkiye, iki kategoride de temsil edilecek…

Türkiye, hem hafızlık hem de tilavet kategorilerinde temsil edilecek. Hafız Eren Pilgir hafızlık kategorisinde, Hafız Yavuz Mutlu ise tilavette birincilik için yarışacak.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Türkiye'nin yetiştirdiği hafızların, dünya yarışmalarında dereceler aldığını, Tunus, Fas ve Kuveyt'te birincilikler kazandığını kaydetti.

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Dünya, hafızları, İstanbul’da, yarışacak,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı