mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
17 Mayıs 2016 - Salı 19:44
 
Diyanet’ten engelliler için önemli adım: “Her ile özel Koordinatör”
Diyanet İşleri Başkanlığı, engelli ve ailelerine yönelik yeni bir projeyi hayata geçirdi. Engellilik alanlarında özel eğitimli 111 din görevlisi 81 ilde engellilere ve ailelerine manevi rehberlik hizmeti sunacak.
- Haberi
Diyanet’ten engelliler için önemli adım: “Her ile özel Koordinatör”

Toplumun bütün kesimlerine yönelik hizmet üreten Diyanet İşleri Başkanlığı, engellilerin dini vecibelerini yerine getirmelerini sağlamaya yönelik çalışmalara büyük önem vererek engellilere manevi destek ve dini danışmanlık hizmetleri sunuyor. Daha önce bölgesel bir şekilde yapılan bu hizmet şimdi genişletilerek 81 ile yayılıyor. Artık engelliler ihtiyaç duyduğu anda hangi ilde ikamet ediyorsa alanında uzman bir din görevlisiyle irtibat kurabilecek.

Her koordinatör kendi ilinden sorumlu

Engellilere ulaşabilmek, engellilerin ihtiyaç duyduğunda direkt muhatap bulabilmelerini sağlamak ve ihtiyaç duydukları hizmetleri en kısa sürede verimli bir şekilde kendilerine ulaştırmak amacıyla başlatılacak uygulamada, engellilik alanlarında özel eğitimleri olan 111 din görevlisi belirlendi. Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde iki, diğer illerde bir din görevlisi bulunacak.  Böylece her koordinatör, kendi ilinde kaç engelli bulunduğunu, bu engellilerin nerede, kimlerle yaşadığını ve ne iş yaptıklarını bilecek.  Engelli bireylerin aileleriyle de zaman zaman görüşecek.

Sosyal ve kültürel etkinlikler…

Engellilere hizmet veren kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile sürekli iş birliği içerisinde olunacak ayrıca engellilere yönelik hizmet sunan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile de birlikte çalışılacak. Din görevlileri, mahallelerinde ve çevrelerinde bulunan engellilerle özel olarak ilgilenecek. Engelli okul, kurs ve rehabilitasyon merkezleri periyodik aralıklarla ziyaret edilecek. Engellilere özel sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenecek. Din görevlilerinin yapmış olduğu hizmetler karşılığında engellilerden ücret alınmayacak.

Manevi gelişmelerine katkı sağlanacak…

Yapılan bu çalışmalarla engellilerin manevi gelişimlerine katkıda bulunmak, eğitim ve öğretim mekanizmalarına katılımlarını teşvik etmek, dini sorumluluklarını yerine getirmelerinde bilgilerini ve motivasyonlarını arttırmak, içinde bulundukları durum sebebiyle rahatlamalarını sağlamak amaçlanıyor.

Sosyal hayata katılıyorlar…

Diyanet İşleri Başkanlığı, engellilere yönelik yürüttüğü manevi rehberlik ve din hizmetleriyle engellilerin sosyal hayata katılımları noktasında çok ciddi katkılar sunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı engellilere özel 119 kurs bulunuyor. Bu kurslarda işitme, bedensel, zihinsel ve görme engelli yüzlerce öğrenci eğitim alıyor.

Öte yandan sömestr tatili döneminde ülke genelindeki başarılı engelli öğrenciler arasından seçilen çeşitli engellere sahip 100 öğrenci Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından umreye götürülmüştü.

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Diyanet’ten, engelliler, için, önemli, adım:, “Her, ile, özel, Koordinatör”,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı