mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
16 Mayıs 2016 - Pazartesi 10:22
 
Diyanet-Sen:Sınavsız Lisans Tamamlanacak, Rotasyon Uygulanmayacak
- Haberi
Diyanet-Sen:Sınavsız Lisans Tamamlanacak, Rotasyon Uygulanmayacak

Bayraktutar Kimse din görevlilerinin yetkili sendikası olan Diyanet-Sen’i itibarsızlaştırmaya kalkmasın. Biz tüm söylediklerimizin arkasındayız, İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı gelecektir, Din görevlilerini mağdur edecek bir Rotasyon’la artık karşılaşmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Sınavsız Geçiş Hakkı Geliyor

Bayraktutar; İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlaya bilmeleri için gerekli olan bütün hazırlıklar yapıldı, gerekli mercilere sunuldu. Burada şunun da altını çiziyorum. İlitam belli bir kontenjanla ilahiyat önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkını sınavla veriyordu. Biz özellikle sınavsız geçiş hakkı kullanıyoruz. Bizim talebimiz ilahiyat ön lisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkıdır. İlitam olarak bilinen sınavsız geçiş hakkının doğru ifadesi budur ve bizler bu hakkın elde edilmesi için büyük bir mücadele başlattık. Eli kulağında olan Sınavsız geçiş hakkı için kimse yalan yanlış ifadelerle rant elde etmeye çalışmasın. Diyanet-Sen 80 Bin üyesi ile hak arayışına devam etmektedir. Yetkili sendika olarak verdiğimiz bütün sözleri tutacağımızı, bizim dünümüzü, yaptıklarımızı bilenler bilir. Diyanet-Sen’den türeyerek meydanlarda sendikacılık yaptığını sananlar, Diyanet-Sen’in manevi sorumluluğu kaldıramadan, kaçmayı tercih edenlerdir. Taşın altına elini koymak yerine, fikri düşüncelerle Din görevlilerinin yararına ifadeler kurmak yerine, itibarsızlaştırmayı, iftira atmayı bir meziyet olarak görmekteler. Buna bir insan olarak, buna bir imam olarak sadece üzülüyorum. İmam kimliğimizi bir tarafa koyarak sendikacılık yaparsak, nerde olduğumuzun bir hükmü kalmaz. Din görevlisi yalan konuşmaz, din görevlisi, tüm din görevlilerinin çıkarına verilen mücadeleyi görmezden gelerek sadece itibarsızlaştırma eğilimine asla girmez. Bizler Sınavsız geçiş hususunda dün söylediğimizin arkasındayız. Sizin anlayacağınız bir dille ve büyük harflerle SINAVSIZ LİSANS TAMAMLAMA HAKKI gelecek diyorum’’ dedi.

Din Görevlilerine Zulüm Olacak Bir Rotasyon Asla Gelmeyecek

Rotasyon konusunda da açıklamalarda bulunan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar; “Bundan önceki yıllarda din görevlilerini adeta göçebeye çeviren, layıkıyla yaptığı işlere mükafat verilmesi gerekilirken din görevlilerini zorunlu göçe zorlayan Rotasyon konusu kapanmıştır. Bundan sonraki süreçlerde durdurulmuş olan rotasyon Din görevlilerine zulüm ve üzüntü getirecek şekilde uygulanmayacaktır. Din görevlilerinin daha rahat, daha objektif, daha şeffaf ve istişareye açık olan duruşunu güçlendirecek bir rotasyonun gelmesine kimse itiraz etmeyecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı durdurulmuş olan Rotasyonu tekrar hayata geçirse bile, Din görevlilerini zorunlu göçe zorlayan dayatma bir Rotasyon şekliyle bizleri asla karşı karşıya bırakmayacaktır. Çünkü çalışanını önemseyen bir kurumla çalışıyoruz. Çalışanını önemsemeyen bir kurum olsaydı Diyanet İşleri Başkanlığı dayatma gibi algılanan, zorunlu göçe mecbur bırakan Rotasyon’u yetkili sendikanın talepleri doğrultusunda durdurmazdı.” Şeklinde konuştu.

Fahri ve Vekiller Kadro Devede Kulaktır

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, kadro hasreti çeken Fahri ve Vekiller içinde konuştu; 720 Bin taşerona kadronun verileceği şu günlerde, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan istediğimiz 25 Bin kadro devede kulaktır. 600-700 liraya değil, itibara ihtiyacımız var diyen Bayraktutar söyle devam etti: Bu günlerde bu kardeşlerimizin gözleri kulakları hükümetimizin atacağı adımlarda. 720 Bin kişiye kadro verilip, bu kardeşlerimize kadro verilmezse bu durum ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir. Taşeronlar bu ülkenin ne kadar evladıyla, Fahri ve vekiller de bu ülkenin evlatlarıdır. Hatta ve hatta bir adım daha ileri giderek şunları söylemek isterim, onlar asıl değil, asil işi yapan kardeşlerimizdir. Onlar bu toplumun değerlerini, yarınlarını inşa etmede sorumluluk alan, bilgi donanım seviyeleri tam olan din görevlileridir. Vasıflı ve ya vasıfsız herkese kadro var diyerek gönülleri feth eden hükümetin vasfıyla, donanımıyla yaptığı iş ile müsemma olan bu kardeşlerimizi görmezden geleceğine inanmıyoruz. Taşeronlara kadro veriliyorsa, Fahri ve Vekillere de mutlaka kadro verilmelidir.

Toplantıya Genel Başkan Mehmet Bayraktutar'ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Hacibey Özkan ve Mehmet Ali Omurca da iştirak etti. Diyanet-Sen heyeti toplantı sonrası Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı'yı makamında ziyaret ederek sendikal çalışmalar ve din görevlilerinin sorunları konusunda görüş alışverişinde bulundular. Çakı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Diyanet-Sen'e çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: Diyanet-Sen:Sınavsız, Lisans, Tamamlanacak,, Rotasyon, Uygulanmayacak,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı