mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
16 Mayıs 2016 - Pazartesi 23:42
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kilis’te din görevlileriyle bir araya geldi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Kilis’te din görevlileri ile buluştu.
- Haberi
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kilis’te din görevlileriyle bir araya geldi

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen konferansta din görevlilerine hitap eden Başkan Görmez, ülkenin son zamanlarda zor süreçlerden geçtiğini vurgulayarak, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileriyle Cizre, Silvan, Silopi, Mardin ve Van'a gittiklerini anımsattı.

Her türlü tahribe maruz bırakılan bu kentlerde görev yapan arkadaşlarının büyük zorluklar çektiğini anlatan Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Her mazlumun duasını ve umudunu gönderdiği bir ülkeyiz…”

Bazı bölgelerdeki Kur'an kurslarında okuyan çocuklarımızı başka yerlere taşımak zorunda kaldık. İnşallah Cenab-ı Hak bütün bunların üstesinden gelmeyi millet olarak bize nasip edecektir diye düşünüyorum. Çünkü milletlerin, kültürlerin ve tarihlerin zor süreçleri vardır. Hem İslam ümmetinin hem de ülkemizin içinden geçtiği çok zor bir süreçten geçiyoruz. Eş zamanlı bir şey var ki onu kimse fark etmiyor. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, her mazlumun duasını ve umudunu gönderdiği bir ülkeyiz.

“Günahkârların yanında yer almayışımız, mazlumlara kapımızı ve gönlümüzü açmamız, Cenab-ı Hakk'ın bir lütfu ve ikramıdır…”

Başkan Görmez, geçtiğimiz günlerde 10 bin Müslümanın yaşadığı Botsvana'dan bir heyetin kendisini ziyaret ettiğini hatırlattı.

Botsvana heyetinin, bir kaç yıldır ülkelerindeki camilerde Türkiye için dua ettiklerini anlattığını vurgulayan Başkan Görmez, "Dünyanın neresine gidersek gidelim, buna şahit oluyoruz. Hangi misafirimiz gelse bunu ifade ederek söze başlıyor. Bir taraftan zor bir süreçten geçiyoruz, yanı başımızda çok büyük mezalimler işlendi. Hep birlikte ona şahit olduk. Kur'an-ı Kerim'de Hz. Musa'nın, "Rabbim, bana öyle bir nimet ver ki biz günahkârların yanında yer almayalım" diye büyük bir duası vardır. Ülke ve millet olarak günahkârların yanında yer almayışımız, mazlumlara kapımızı ve gönlümüzü açmamız, Cenab-ı Hakk'ın bir lütfu ve ikramıdır. Türkiye, bütün dünyadaki mazlum ve mahrumların umut bağladığı bir ülkedir. İşte böyle bir süreçte bizim hep birlikte birbirimize sahip çıkmamız ve muhasebe yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

“Rabbim, milletimizin hayır ve yardım elini bütün bu dünyalara götürmeyi nasip etti…”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafına ulaşmaya çalıştığını anlatan Başkan Görmez, şu anda Afrika'nın 40 noktasında teşkilatlandıklarını aktardı.

Milletin hayır elini tüm dünyaya ulaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Görmez, "Rabbim kaybettiğimiz köprüleri yeniden kurmayı nasip etti. Kaybettiğimiz kardeşliği yeniden bulmayı sağladı. Kardeşlerimizin ülkemize, milletimize, sonsuz duaları, yakarışları var. Bize bağlanan umutlar var. Yüce Allah, Latin Amerika'daki 7 milyon Müslüman kardeşimize ulaşma imkânı verdi. Kardeşlerimizle ilişkilerimiz kurumsallaştı. Rabbim daha sonra Pasifik Asya'daki 30'a aşkın ülkede kardeşlerimizle beraber buluşmayı, ilişkiler kurmayı, yardımlaşmayı, milletimizin hayır ve yardım elini bütün bu dünyalara götürmeyi nasip etti. Bütün dünyada bu topraklara bağlanmış bir umut var, bunu unutmamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Başkan Görmez, buradaki programın ardından 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç'i ziyaret etti. Başkan Görmez, Rektör Güvenç ile birlikte üniversite kampüsü içerisinde yapımı devam eden Üniversite Camii'nde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldı. Başkan Görmez, daha sonra kent merkezinde ziyaret ettiği esnafla sohbet etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyanet, İşleri, Başkanı, Görmez,, Kilis’te, din, görevlileriyle, bir, araya, geldi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı