mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
19 Ocak 2016 - Salı 20:10
 
Diyanet, cezaevlerinde umre ödüllü yarışma yapacak
- Haberi
Diyanet, cezaevlerinde umre ödüllü yarışma yapacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, 355 ceza infaz kurumunda bulunan mahkûmlara yönelik onların ‘yaşama sevinçlerini diri tutmak, değerlerine bağlılıklarını sağlamak, hayata dair motivasyonlarını yeniden kazandırmak’ amacıyla umre ödüllü yarışma yapacak. Yarışmada dereceye giren mahkûmlar, umreye gönderilecek.

Cezaevlerinde görev yapan yaklaşık 700 cezaevi vaiziyle mahkûmlara manevi destek hizmeti veren Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni bir çalışmaya imza attı. Cezaevlerinde mahkûmlara yönelik Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler dersi, koğuş sohbetleri, bireysel görüşmeler, konferans gibi etkinlikler yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında 355 ceza infaz kurumunda umre ödüllü dini bilgiler yarışması yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapacağı yarışmada, mahkûmlar, Diyanet’in yayınları arasında yer alan Ümit Şimşek’in “İslam İnanç İlmihali” ile İrfan Yücel’in “Peygamberimiz’in Hayatı” kitabından çıkacak sorular için ter dökecek. Mahkûmların ‘Kutlu Doğum Haftası’ öncesinde kitapları okumasını hedefleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, kitapları mahkûmlara önümüzdeki günlerde ücretsiz dağıtacak. Mahkûmların, kitapları okuyup yarışmaya hazırlanmak için 2 aylık süreleri olacak.

İlk 3’e girene umre ödülü

Yarışma, 31 Mart 2016 tarihinde yapılacak. Türkiye genelinde ilk 3’e giren mahkûmlar, umre ödülü kazanacak. Umre ödülünü kazanan mahkûmlar, tahliye olduktan sonra bu ödülü kullanabilecek. Ödülü kendisi kullanmak istemeyen mahkûm, dilediği bir yakınına bu ödülü devredebilecek.

Yarışmada her cezaevinde dereceye girecek mahkûmlara da ayrıca ödül verilecek. Cezaevlerinde ilk 3’e girenlere altın ve para ödülünün yanı sıra, ödül yönetmeliği çerçevesinde eş ve anne-baba görüşmesi, haftalık açık veya kapalı ziyaret süresini uzatma, telefonla görüşme sayı veya süresini artırma, sosyal, kültürel veya sportif etkinliklerden öncelikli ve uzun süreli yararlanma gibi ödüller de verilecek.

Kısıtlılığı olmayan herkes yarışmaya girebilecek

Cezaevi idaresi tarafından kısıtlılığı bulunmayan herkes dilediği takdirde yarışmaya katılabilecek. Ancak çeşitli gerekçelerden dolayı cezaevi yönetimi tarafından kısıtlılığı olan mahkûmlar yarışmaya katılamayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı işbirliğiyle cezaevindeki mahkûmlara yönelik sistematik olarak manevi destek hizmetleri sunuyor. Söz konusu yarışmayla da cezaevinde hasbelkader bulunan mahkûmların yaşama sevinçlerini diri tutmak, değerlerine bağlılıklarını sağlamak ve hayata dair motivasyonlarını yeniden kazandırmak amaçlanıyor.

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Diyanet,, cezaevlerinde, umre, ödüllü, yarışma, yapacak,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı