mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
08 Mart 2016 - Salı 20:57
 
DİNİ BİLGİLER YARIŞMASI
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı A, B, C ve D grubundaki erkek ve kız Kur’an kursu öğrencileri arasında ayrı ayrı Dini Bilgiler yarışması yapılacaktır.
SENDİKA Haberi
DİNİ BİLGİLER YARIŞMASI

DİNİ BİLGİLER YARIŞMASI İLE İLGİLİ ESASLAR

1) Yarışma; Başkanlığımıza bağlı A, B, C ve D grubundaki erkek ve kız Kur’an kursu öğrencileri arasında ayrı ayrı yapılacaktır.

2) Yarışmaya 2015-2016 eğitim-öğretim yılında erkek ve kız Kur’an kurslarında (EHYS) kaydı bulunan ve isteyen tüm öğrenciler katılabilecektir.

3) İlahiyat Fakültesi lisans veya ön lisans bölümünde kaydı bulunan/kayıt donduran veya mezunu olanlar yarışmaya katılamayacaktır.

4) Yarışma soruları; a-“Dinim İslam ” Temel Dini Bilgiler kitabı, b- Hz. Muhammet ve Evrensel Mesajı Kitabı, Başkanlık yayınları c- Tecvid Kuralları, d- Namaz Duaları: Sübhaneke, Tahiyyat, Salli-Barik, Rabbena AtinaRabbenağfirli ve Kunut Duaları’nın muhteva ve meali, e- Duha-Nas (Nas Sûresi dahil) arasında bulunan sûreler ile Yasin, Fetih, Mülk ve Nebe sûrelerinin muhteva ve mealinden seçilecektir.

5) Sûrelerin muhteva ve meali için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından olan “Kur’an-ı Kerim Meâli” dikkate alınarak hazırlanacaktır.

6) Erkek ve kız Kur’an kurslarında okuyan öğrenciler yarışmaya katılmak için Ek- 2/1’deki formu doldurarak kurs yöneticisine veya Kur’an kursu öğreticisine teslim edecektir.

7) İl/ilçe merkezlerinde bulunan erkek ve kız Kur’an kursları bünyelerinde oluşturulacak olan komisyonlar, 5 Mayıs 2016 tarihine kadar kendi öğrencileri arasında sözlü veya yazılı/test usulünden her hangi birini veya ikisini de uygulayarak Kur’an kursu birincisini seçecektir.

8) Erkek ve kız Kur’an kursları birincilerinin seçimi için oluşturulan komisyonun başkanı ve üyeleri kurs öğreticilerinden oluşur, ihtiyaç olması halinde ilçedeki diğer Kur’an kursu öğreticilerinden de faydalanılabilir. Ancak komisyon oluşturulamadığı takdirde Kurs yöneticisi ve öğreticileri, kurs birincisini belirleyecektir.

9) Kur’an kursu yöneticileri, kurs birincisinin bilgilerini, Ek-2/2 forma göre doldurup ilçe müftülüğüne teslim edecektir.

10)İlçe müftülükleri bünyelerinde komisyonlar oluşturarak 12 Mayıs 2016 tarihine kadar erkek ve kız Kur’an kursları birincileri arasından, sözlü veya yazılı/test usulünden her hangi birini veya ikisini de uygulayarak ilçe birincilerinin seçimini yapacaklardır. 11)İlçe müftülükleri, ilçe birincisi olan kız ve erkek öğrencinin bilgilerini, Ek-2/3 forma göre doldurup il müftülüğüne teslim edecektir.

12) İl müftülüklerinde oluşturulacak ayrı bir komisyonca 19 Mayıs 2016 tarihine kadar erkek ve kız Kur’an kursları birincileri arasından sözlü veya yazılı/test usulünden her hangi birini veya ikisini de uygulayarak erkek ve kız il birincilerinin seçimi yapılacaktır

13)İl/ilçe müftülükleri dereceye giren öğrencilere mahallinde imkanlar çerçevesinde aşırıya kaçmadan değişik ödüller verebilecektir.

14)İl müftülükleri tarafından final yarışmasında dereceye giren erkek ve kız ilk 3 öğrenciye ödül verilecektir. Finalde dereceye giren öğrencilerin puanlarının aynı olması durumunda yaşı küçük olana, yaşı aynı olması durumunda ise eğitim düzeyi yüksek olan öğrenciye öncelik verilecektir.

15)İl birincisi seçilen erkek-kız öğrencilerin bilgilerinin yer aldığı Ek-2/4 form İl Müftülüklerimiz tarafından üst yazıyla Başkanlığımıza bildirilecektir.

16) Bu kriterler, il ve ilçe müftülüklerince Kur’an kursu yöneticilerine ve yarışmacılara önceden mutlaka duyurulacaktır.

17)İl birincierinin yazılı olduğu Ek-2/4 form dışında Başkanlığımıza herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.

“DİNİ BİLGİLERYARIŞMASI” TAKVİMİ

Kur’an Kursu Birincisi 5 Mayıs 2016 tarihine kadar seçilecektir. İlçe Birincileri 12 Mayıs 2016 tarihine kadar seçilecektir. İl Birincileri 19 Mayıs 2016 tarihine kadar seçilecektir.

BAŞVURU FORMLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: DİNİ, BİLGİLER, YARIŞMASI,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı