mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 22:59
 
Çocuklara özel hikaye kitabı …
Diyanet İşleri Başkanlığı, çocukların eğitim süresince dini ve ahlaki değerleri oyun içerisinde yaşayarak öğrenmesi amacıyla çocuklara özel hikaye kitabı seti yayınladı.
- Haberi
Çocuklara özel hikaye kitabı …

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Basılı Yayınlar Daire Başkanlığı, çocuklara özel çalışmalarda birbirinden güzel hikayelerin anlatıldığı bir set hazırladı. ‘Hikayelerle Çocuklara 40 Dua’ adlı kitapta, birbirinden güzel dualara yer veriliyor. Her bir dua, bir hikayenin içerisinde gizlenirken resimlerle de desteklenerek çocukların keyifle okuması amaçlanıyor. Kitap, ‘İhtiyar’, ‘Şekerci Dede’, ‘Özür’, ‘Melek’, ‘Bebek’, ‘Dua Defteri’, ‘Kardeş’ gibi 20 hikayeden oluşuyor.

Çocuklar, keyifle okuyup kolayca anlayacak

‘40 Ayet’ kitabında ise, hem dünyada hem de ahirette mutlu olabilmek için yapacaklarımız anlatılıyor. Kitap, Kur’an’dan bir damla sunarken, Allah’ın güzel sözleri minik hikayelerle anlatılıyor. Çocukların keyifle okuyup kolayca anlayacağı kitap, ‘Vefa’, ‘Cami’, ‘Yıldızlar’, ‘Ağaç’, ‘Deniz’, ‘Patates Kafa’ gibi 20 hikayeden oluşuyor.

‘40 Hadis Düşler Adası’ kitabında ise hikâyeler ve boyama etkinlikleriyle 40 hadis işleniyor. Peygamber sevgisi vurgulanan kitapta, düşler adasında yer alan kuşlar çocuklara eşlik ediyor.

‘Esmâü’l-Hüsnâ’ kitabı ‘Hikâyelerle Çocuklara 40 Hadis ve 40 Ayet’ kitaplarının devamı olarak planlandı. Kitapta belirlenen uygun hikâyelerle esmanın ne manaya geldiği bilgisi veriliyor.

‘Rabbim Allah’ kitabında ise ilköğretim ikinci kademe için, iman hakikatleri din, bilim ve mizah üçlüsüyle işleniyor. Kitapta, çocuklara iman mevzuları hakkında bilgi veriliyor.

Yine ilköğretim ikinci kademe için ‘Ela ile Efe Umreye Gidiyor’ kitabı hazırlandı. Kitapta, Mekke, Medine, Kabe, Mescid-i Haram, Kudüs, Mescid-i Aksa, Sina Dağı, Arafat, Mina Dağı, Müzdelife, Safa Tepesi, Merve Tepesi gibi yerler gezilerek çocuklara anlatılıyor.

‘Dedem Eve Dönüyor’ da ise yaşlılara hürmet, saygı ve bir çocuğun dedesine olan sevgisi anlatılıyor.

‘Peygamber Hikâyeleri Yazı Dizisi’nde ise Kur’an’da adı geçen peygamberlerin hayatları hakkında bilgi veriliyor. Kitapta, ayetler ışığında, peygamberlerin hayatları kronolojik olarak aktarılıyor.

Okul öncesi çocuklar unutulmadı

‘Kur’an Kursları Öğretici Kitabı’nda ise 4-6 yaş grubu çocuğun gelişim özellikleri ve din eğitimi  verilirken  dikkat edilmesi   gereken   hususları   içeriyor. Kur’an’ı Kerim öğretimi, temel dini bilgiler ve ahlaki değerler üniteler halinde ele alınarak drama,  eğitsel  oyun,  hikâye,  boyama,  şiir, şarkı ve benzeri etkinliklerle desteklendi. Ayrıca her hafta bu etkinlikleri pekiştirecek, sürece  veliyi  de  dâhil  edecek  performans ödevlerine yer verildi.

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: Çocuklara, özel, hikaye, kitabı, …,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı