mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 18:30
 
Cami Halısı Sektöründe Öncü Marka: Sönmez Halı
Kültürümüzde halılar evlerin en önemli parçaları olarak görülmektedir.
TEKNOLOJİ Haberi
Cami Halısı Sektöründe Öncü Marka: Sönmez Halı

Başka ülkelerde yerde halı kullanılmadan evlerde yere basarak ya da terlik benzeri şeyler kullanılarak yaşanırken ülkemizde yerlerde her zaman halı bulunur. Geçmişten gelen bir kültür olarak halı her zaman önem verilen bir eşya olarak görülmüş ve farklı türlerde halılar üretilmiştir. El dokuması olarak üretilen ve ipek ve benzeri malzemelerden üretilen halılar çok yüksek fiyatlara satılmıştır.

Camiler evlerimizden daha önemli olarak gördüğümüz ve Müslümanların ibadetlerini yaptıkları yerler olarak bilinir. Kendi evlerimize verdiğimiz önemin daha fazlasını camiler için veririz. Camilerdeki kullanılacak malzemelerin seçimi ve temizliği çok daha önemli olarak görülmektedir. Camilerde ya da evimizde yaptığımız ibadetlerin geçeri olabilmesi için gerekli olan hükümlerin içerisinde halıların temizliği noktasında şartlar bulunmaktadır. Bunun için de cami halıları her zaman önem verilen ve dikkat edilmesi gereken eşyalar olarak öne çıkmaktadır. Camilerde kullanılmak üzere halı seçimi yaparken dini hükümler ve kültürümüzdeki geçmişi bilinerek kolay temizlenen ve uzun süre kullanılabilecek çeşitleri seçilmelidir.

Cami Halısı Çeşitleri

Cami halısı çeşitleri denildiğinde akla ilk olarak hangi malzemeden üretildiğinde göre halı çeşitleri gelmektedir. Günümüzde camilerde kullanılmak üzere üretilen halılar içerisinde kullanılan iki malzeme öne çıkmaktadır;

  • Yün Halı
  • Akrilik Halı

Yün cami halısı doğal malzemelerin işlenerek iplik haline getirilmesi şeklinde üretilmektedir. Farklı canlılardan toplanan yünler işlenmekte ve iplik haline getirilerek boyanmaktadır. Kültürümüzde hayvancılık çok eski bir geçmişe sahip olduğu için üretilen halıların malzemeleri arasında yün de önemli bir madde olarak görülmektedir. Özel ve değerli olan camilerin halıları için de yün malzemeden üretilen halılar tercih edilmektedir. Sıcak bir dokusu bulunan yün halılar kullanıldıkları camilerin yüzeyini de ısıtmaktadır. Yün cami halılarının bazı avantajlı özellikleri bulunmaktadır;

  • Doğal malzeme olan yün uzun ömürlü bir malzemedir. Halıların dokuması için kullanıldığında uzun süre iz oluşturmadan kullanılma imkânı sağlar.
  • Esnek bir yapıya sahip olan yün ile dokunan halılar dayanıklıdır. Kolay şekilde deforme olmamasını sağlayan esneklik sayesinde kullanım kolaylığı sunar. Yoğun şekilde kullanılan camiler için idealdir.
  • Yün halılar oldukça yumuşak bir dokuya sahip olarak üretilir. Hem normal kullanımda hem de namaz kılarken bu yumuşaklık güzel bir his bırakır. Doğal ve esnek bir malzemeden üretilen yün halıların camilerde kullanıldığında güzel bir sonuç elde edilmesini sağlar.
  • Kolay şekilde leke tutmaması ve kir, toz gibi pisliklerden kolay şekilde temizlenmesi en önemli avantajlarındandır. Özellikle camiler için bu önemli bir nokta olarak görülür.

Yün cami halısı çeşitleri pek çok noktadan avantajlı olarak görülmektedir. Ancak bazı dezavantajlı durumları da bulunmaktadır. Yün halıların üretiminde kullanılan malzemeler doğal malzemelerdir. Bu doğal malzemeler az bulunan malzemeler olduğu için halılar diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilmektedir. Yün halı çeşitleri ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda tüylenme sorunu yaşatabilir. Yün ipliklerin içerisinde tüyler kullanım ile birlikte dökülmeye başlayabilir. Alerjik rahatsızlığı bulunanlar için yün halılar olumsuz etki bırakabilir. Ayrıca yün halı çeşitleri bakım noktasında dikkat edilmesi gereken halı çeşitleridir. Nemli alanlarda kullanıldığında küflenme ve yıpranma sorunu ile karşılaşılabilir.

Camilerde kullanılan halı çeşitlerinin içerisinde akrilik malzeme ile üretilmiş halılarda bulunmaktadır. Akrilik denilen malzeme yüne benzer şekilde üretilen yapay bir malzemedir. Akrilikten dokunan halılar günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Bunda akrilik halıların sunduğu avantajlar da önemli bir etkendir. Akrilik cami halısı şu avantajları sunmaktadır;

  • Akrilik yapay bir malzeme olduğu için yün gibi doğal malzemelere göre daha uygun fiyatlıdır. Camilerde kullanılan çok fazla miktarda halı olduğu için uygun fiyatlı halılar daha avantajlı hale gelmektedir. Bunun içinde birçok cami, halıları için akrilik tercih etmektedir.
  • Akrilik cami halıları bakımları kolay olan halılardır. Doğal olmayan bir malzeme olan akrilik yün gibi tüy bırakma sorunu yaşatmaz. Leke tutmaması ve nemli ortamlarda dahi kullanılabilmesi sayesinde akrilik halılar yoğun camilerde daha çok tercih edilmektedir.
  • Akrilik ipler oldukça dayanıklı şekilde üretilmektedir. Esnek ve sağlam bir yapıda olan ipliklerden dokunan halılar da uzun süre kullanılabilecek halılar oluşturmaktadır.
  • Nemli ortamlarda kullanılmak için seçilen halılar için ideal tür akrilik halıdır. Cami girişleri, yer altında bulunan mescitler ve benzeri alanlar için nemden etkilenmeyen akrilik halılar tavsiye edilir.

Yün ve akrilik cami halıları üretildikleri malzemelere göre avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Ülkemizde ve dünya genelinde farklı özelliklere sahip camiler bulunduğu için bu camilere halı seçimi yaparken bu noktalar dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Sönmez Halı cami halıları ile ilgili olarak sunduğu her iki seçenek ile de ihtiyaçları karşılamaktadır. Camiler için halı satın alınmak istendiğinde Sönmez Halı ile irtibat kurarak ideal seçimin yapılması sağlanabilir.

Cami Halısı Modelleri

Cami halısı çeşitleri içerisinde modellere göre de halı seçenekleri bulunmaktadır. Üretildikleri malzemeye ek olarak üretim modeli de cami halıları için önemli olarak görülmektedir. Ağırlıklı olarak camiler için dokunan halılarda üç model karşımıza çıkıyor;

Saflı cami halısı, camilerde saf düzeninin sorunsuz şekilde sağlanabilmesi için özel olarak dokunan halılardır. Namaz kılarken saf kurabilmek için üzerinde düz ve boydan boya çizgiler bulunmaktadır. İdeal aralıklardaki çizgiler namaz esnasından camide güzel bir görüntü oluşmasını sağlar.

Göbekli cami halısı ise camilerin orta kısmına denk gelecek şekilde büyük bir desene sahip olan halılardır. Özellikle büyük avizeye sahip olan camilerde göbekli cami halı modelleri oldukça iyi şekilde uyum sağlamaktadır. Orta alanda bulunan büyük desenin yanı sıra kenar kısımlarda da desenler bulunabilir.

Üçüncü model ise diğer iki modelin birleşimi şeklindedir. Hem saflı hem de göbekli olarak tasarlanan modellerdir. Daha rahat ve düz bir kullanım sunması ve güzel bir görüntü sağlaması ile tercih edilir.

SÖNMEZ CAMİ HALILARI

Adres: Hacıhasan mah. Tahtacıpınar sok. No 1 A/1 Manisa/Demirci

Tel:0532 577 00 07 / 0539 834 00 77

Fax: 0236 462 00 77

Email: info@sonmezhali.com

Web: https://www.sonmezhali.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cami, Halısı, Sektöründe, Öncü, Marka:, Sönmez, Halı,
Haber Yazılımı