mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
05 Mart 2016 - Cumartesi 22:03
 
'40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Suudi Arabistan makamlarından 40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu. Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz" dedi
EĞİTİM Haberi
'40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu'

 İlave talebimize olumlu cevap gelse dahi çok cüzi bir miktar olacak" dedi.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Şırnak'ın Silopi ilçesinde temaslarda bulunan Görmez, Ankara'ya dönüşte uçakta gazetecilere açıklama yaptı.
 
2016 yılı hac kuralarının çekildiğini anımsatan Görmez, kuraların çekilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığının telefonlarının yoğunluk nedeniyle kilitlendiğini söyledi.
 
Yıllardır üst üste müracaat ettiği halde kutsal topraklara gidemeyenlerin olduğuna dikkati çeken Görmez, onlarla birkaç telefon görüşmesi yaptığını, bazılarının üzüntüsünden ağladıklarını belirtti.
 
Diyanet İşleri Başkanlığının hacı adayı belirleme sisteminin haksız olduğuna dair kanaatlerin bulunduğuna işaret eden Görmez, "Sayı öyle bir noktaya geldi ki hiçbir sistem buna müsaade etmiyor. 1 milyon 750 bin müracaat var. Bunların 500 bini 8-9 senedir üst üste üste başvuranlar. Suudi Arabistan kota getirdikten sonra bütün dünyada iki yöntemle hacılar belirleniyor. Bir sırayla, bir de kurayla. Sıraya koyduğunuzda bugün 60 yaşını doldurmuş biri müracaat ettiğinde biz 30 yıl sonra için ona randevu vermemiz gerekiyor ki bu mümkün değil. Yahut en az 15 yıl kayıt almamanız gerekiyor. O takdirde de hac talebini ve heyecanını tamamen yok etmiş olacağız. Talep giderek artıyor. Sıraya koyarak götürme imkanımız yok" diye konuştu.
 
Görmez, hacı adaylarını belirlerken sıradan bir kura yöntemi kullanmadıklarını, kat sayılı kura sistemi ile adayları belirlediklerini dile getirdi.
 
"9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin"
 
Hac için ilk kez müracaat eden kişinin kurada ismini bir kez, 5 kez müracaat eden kişinin ise 25 kez çekebildiğini vurgulayan Görmez, şunları kaydetti:
 
"Sistem böyle bir sistem. Biz yine her sene müracaat edenlerden sadece yüzde 3-4'ünü götürebiliyoruz. Bu da hac ibadetinin önünü kesmemek için. Biz geçen yıl ve evvelki yıl 7-8 yıl üst üste müracaat edenleri götürdük. Bu sene vatandaşlarımızın bir kısmı 'siz geçen sene 9 sene üst üste müracaat edenleri götürdünüz. Bu yılla biz 9 yıldır müracaat etmiş olduk. O zaman bizi de götürün’ diyorlar. Geçen yıl 8 yıl üst üste müracaat edenlerin sayısı 50 bin idi. Bu yıl 9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin. Ben zaten sadece bu 500 binin içinden seçtiğimde de yine sadece 59 bin götürmüş olacağım. 9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin. 9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin. Suudi Arabistan makamlarından 40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu. Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz. İlave talebimize olumlu cevap gelse dahi çok cüzi bir miktar olacak."
 
Görmez, Suudi Arabistan'da mekanların sınırlı olması nedeniyle fazla hacı götürme imkanlarının olmadığını, bütün hacı adaylarının kendilerine gönül koymaları nedeniyle üzüldüklerini sözlerine ekledi.
 
AA
Kaynak: Editör: admin
Etiketler: '40, bin, ilave, hac, kontenjanı, talebimiz, oldu',

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı