mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 23:46
 
2020 DHBT SINAVINA NASIL ÇALIŞMALIYIM?
Ferhat Erdoğan Hoca'nın DHBT sınavı hakkındaki uyarı ve tavsiyelerini okumadan DHBT'ye girmeyin. Sınav öncesi ve sonrasına dair tüm merak edilenler tek sayfada.
DİYANET Haberi
2020 DHBT SINAVINA NASIL ÇALIŞMALIYIM?

2020 DHBT SINAVI İÇİN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
 
Dhbt sınavına çalışan kıymetli kardeşlerimiz; öncelikle Allah çalışmalarınızda sizleri muvaffak eylesin.

Bu hazırladığımız tek sayfada hem DHBT sınavı hakkında merak edilenleri hem de sınava nasıl çalışmanız gerektiği hususunda tecrübe ve tavsiyelerimizi sizlerle paylaşacağız. Faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Günümüzde her meslek erbabı kendi kategorisinde çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır. Din Hizmetinde görev almak isteyen kişilerin seçiminde de DHBT sınavları çok önemlidir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadîs-i şeriflerinde “Emaneti ehline veriniz” buyurması Allah’ın rızasının ve Peygamberimizin arzusunun bu yönde olduğunun göstergesidir. Yapılan iş ne olursa olsun o işte mütehassıslığı bulunan insanların işi teslim alması en güzelidir. Bu yapılan iş bir de Din hizmeti olunca daha da hassasiyet gerektiren bir meseledir.
Din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin en büyük sermayesi ilim olduğunu hepimiz biliyoruz. Takdir edersiniz ki bir çok memuriyete ilk giriş için çalışılan kitaplardaki bilgiler çoğu kez memuriyet alanında pratikte lazım olmayabilir. Ancak Din Hizmetlerinde görev almak isteyen arkadaşlarımızın önüne getirilen bu DHBT sınav konuları hem bir Müslümana gerekli olan bilgilerdir hem de memuriyetle ilgili vazifesinde her zaman lazım olacak çok kıymetli bilgilerdir. Bu yüzden sınava severek çalışmalısınız. 
Bu makalemiz dört grup başlık altında sizlere sunulmuştur. 
A) DHBT Öncesi Verimli Nasıl Çalışırım
B) DHBT sınav günü 22.11.2020 
C) Mülakat günü 
D) DHBT Hakkında Teknik Bilgiler  


A) DHBT ÖNCESİNDE VERİMLİ NASIL ÇALIŞIRIM?

 

  • Bismillah diyerek DHBT'ye Şimdi Başlıyoruz..

Niyetsiz amel olmaz. Muvaffakiyet ve bereket için öncelikle niyetimiz olmalıdır.  "Allah'ım senin rızan için bu dîn-i Mübîn-i İslâm'a, vatanımıza ve milletimize hizmet etmeye niyet ettim."

  • İmam-Hatip lisesinden veya İlahiyat'tan mezun olalı çok olmuşsa yeni mezun olanlardan mutlaka daha fazla çalışmalısınız! 
  • Herkesin vakit müsaitliği aynı olmayabilir ancak en azından sınava 3 ay kala her gün aralıksız olmak kaydıyla sabah, öğlen ve akşam birer saat (toplam 3 saat) DHBT konularını bir düzen içerisinde çalışmalısınız.
  • Peki hangi konuya ne kadar vakit ayırmalıyım? Buda çalışmanıza yön veren önemli bir konudur. Çünkü her konudan aynı sayıda soru çıkmamaktadır. Önceki sınavları göz önünde bulundurduğumuzda soru dağılımı aşağıdaki şekildedir. Buna göre hangi konudan çok soru çıkıyorsa ayıracağınız vakti ona göre ayırmalısınız. 

DHBT-1 Konuları Soru Dağılımı
1. İslam İnanç Esasları 4
2. İslam İbadet Esasları 5
3. Kur’an Bilgisi 4
4. Siyer 4
5. İslam Ahlakı 3

DHBT-2 Konuları Soru Dağılımı

1. Tefsir 3
2. Fıkıh 4
3. Hadis 3
4. Akaid&Kelam 3
5. İslam Tarihi 2
6. Dinler ve Mezhepler Tarihi 3
7. Dini Hitabet 2

* Çalıştığınız yer, fazla soğuk yada sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.

Çalışma masanız dar olmamalı, ferah bir mekanda çalışmanıza devam etmelisiniz.

Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza mâni olur. Zihniniz iki işi aynı mükemmellikte yapamaz. 

Yazarak ders çalışırsanız öğrendiğiniz bilgi daha kalıcı olur. 

40-50  dakika ders çalıştıktan sonra mutlaka yaklaşık 10 dakika ara verin ve (uykuyu dağıtmak açısından ayağa kalkıp dolaşın)

Ders esnasında önemli yerlerin altını çizin ve en önemli bilgileri not edin. (Bir gün mutlaka tekrar bu bilgiler lazım olacaktır)

Okulda yada dershanede anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için, hocanıza başvurmaktan çekinmeyin.

Ders çalışma esnasında uzun düşüncelere dalıp vakit kaybetmeyin.

Roman tarzı kitapları okumaya ara verin ve bol bol ilmihal, siyer ve akaid kitaplarına yoğunlaşın.

Zihninizi problem, bulmaca çözerek zinde tutun.

Sabah erken vakitler ders çalışmak için en ideal zaman dilimidir.

Zamanınız çok kısıtlı ise Soru testlerini çözdükten sonra cevap şıklarını kitap üzerinde işaretleyin ve bu işaretli kısımlara sonradan soru cevap şeklinde göz atın. 

Meraklı insanlar çok soru sorarlar. Çok soru soran da haliyle çok bilgi öğrenir. Aslında çoğu kez aklımıza takılan veya kavrayamadığımız sorular olabilir. Hocalarınıza sıkça soru sormanız bilgi dağarcığınızı genişletir. Yakın zamanda uygulamaya konulan bir uygulamayı da sizlere hatırlatalım. turkiye.gov.tr sitesi üzerinden Diyanet Din İşleri Yüksek Kuruluna her gün 1 adetle sınırlı olmak üzere istediğiniz dini konularda soru yöneltebilirsiniz. Cevabı doyurucu bir şekilde kaynağı ile birlikte takriben 3-5 gün içerisinde gelmektedir. 

Facebook DHBT Grup sayfaları faydalı mı? diyecek olursanız şunu net olarak söyleyebiliriz. Sosyal medyada DHBT başlığı altında düzensiz yüzlerce sayfa mevcut. Bu sayfalara ulaşasıya önünüze bir çok paylaşım çıkacak ve bu paylaşımlar sizi oyalayacaktır.  Bu gibi sayfalarda vaktinizin çok az bir diliminde belki bir kaç şey öğrenebileceksiniz. Ehl-i sünnet akaid ve fıkhına uygun olmayan bilgilerinde internet ortamında paylaşıldığını unutmamalısınız. Dini konular bile ortada zaruret de yokken farklı cinslerin karşılıklı olarak yazışmalarını doğru bulmuyoruz. Her ne kadar bu günün şartlarında Facebook ortamında DHBT başlığı ile bizim de açmış olduğumuz sayfalar mevcut olsa da facebook ortamında vakit harcamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İnterneti sadece hızlı şekilde kaynak araştırması olarak kullanmanızı öneririz. Öncelikle okul müfredat kitaplarınız ile veya güvendiğiniz bir DHBT kaynak eser ile çalışmak her zaman en kestirme en doyurucu yoldur.

Peki Whatsapp Grup gerekli mi? Bu konuda da aynı şeyleri diyebiliriz. Facebook ortamında böyle talepler olduğunu görmekteyiz. Kesinlikle erkek-bayan karışık şekilde bir grubun içerisinde bulunmamanızı tavsiye ederiz. Yakından tanıdığınız hemcinslerinizle ciddi bir çalışma programı olacaksa faydalı olabilir. Bunun haricinde whatsappa gerek yoktur.   

Geçmiş yıllardaki ÖSYM'nin DHBT sorularını mutlaka ve mutlaka inceleyin! Bu size DHBT sorularının şekilleri hakkında zihninizde bir profil oluşturmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Aşağıdaki linklerden önceki yıllarda çıkmış sorulara ulaşabilirsiniz.


2014 YILI DHBT SORULARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

>>2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ortaöğretim Testi ve Cevap Anahtarı
>>2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ön Lisans Testi ve Cevap Anahtarı
>>2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

2016 YILI DHBT SORULARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

>>2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ortaöğretim Testi ve Cevap Anahtarı

>>2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ön Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

>>2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

 

2018 YILI DHBT SORULARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

>> 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (LİSANS)  10

>> 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (ÖN LİSANS)  10
>> 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (ORTAÖĞRETİM)  10

 
B) 22.11.2020 ARALIK DHBT SINAVI GÜNÜ..
 
»
 Nüfus cüzdanınızı ve sınava giriş belgenizi almayı unutmayınız.

» Aç karnına ve uykusuz sınava gitmeyiniz.

»Trafik yoğunluğu vb. sebeplerden onlarca kişi sınava yetişememektedirler. Sınav yerine en az 1 saat erken gitmeye çalışınız.

» Kodlama kağıdını baştan aşağıya bir süzüp sonra dikkatlice kodlayınız. Soruları dikkatlice acele etmeden okuyunuz, sakin bir şekilde cevap şıklarını yazarken kaydırma yapmamaya dikkat ediniz.

» Bir soruda zorlanmışsanız üzerinde fazla düşünerek vakit kaybına sebep olmayın, başka bildiğiniz soruya geçin ve sonunda vakit kalırsa tekrar yapamadığınız soruyla ilgilenin.

» Önemli! Cevap şıkları ile birden göz temasında bulunmadan önce soruyu okuyun, konsantre olarak elinizle diğer şıkları kapayarak A’dan E’ye kadar teker teker şıkları okuyunuz. Doğru cevap ilk şıklarda çıksa bile kesinlikle diğer şıkları da okumadan cevabını işaretlemeyiniz.
 
» DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarında 20’şer soru olmak üzere toplam 40 tane (5 şıklı) test sorusu sorulmaktadır. 40 soruya toplam 60 dakika süre tanınmaktadır.
 
DHBT-1 ve DHBT-2 sınavına  adaylar, KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır.  DHBT’den önce KPSS sınavına katılmak şarttır. İlaveten sadece DHBT-1 veya sadece DHBT-2 sorularını yapmış olmanız yeterli olmaz. Her ikisinin sorularını çözmeniz de şarttır. DHBT-1) temel din bilgisi soruları (20 soru)  bütün adaylara aynı sorulacaktır. DHBT-2’de ise öğrenim durumunuza göre (20 soru) soru farklılık arz edecektir.
 
  
C) MÜLAKATA GİRERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DHBT sınavından sonra Diyanet mülakat için belirlediği tarihlerde bunun duyurusunu yapacaktır. Mülakat sınavına katılacaklar DHBT yazılı sınavından daha stresli ve heyecanlı olacaklardır. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

 
Sınav stresi ve ses sağlığı
 
Stressiz, heyecansız sınav yoktur, stres ve heyecanın tamamen doğal olduğunun farkında olun. Sizle sınava girecek herkes bu stresi yaşamaktadır. Ama bu stres sizi negatif yönde kesinlikle etkilememesi gerekmektedir. Stresten uzak durun stresin ses tellerini bile etkilediğini unutmayın.
Sınava girmeden birkaç gün öncesinde ses sağlığınızı ciddiye alın, çok soğuk ve sıcak yemekten kaçının. Ses tellerinizi yumuşatan içecekler için. Sınavdan 1 saat öncesinde diyafram egzersizleri yapın, nefesinizin açılmasını sağlayın.
 
Beden dili ve konuşma tarzı önemli
 
Mülakat sırasında çok az bir sürede bilgi, tecrübe ve kendine güvenli olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Bu durumda beden diliniz ve konuşma tarzınız çok önemli. Diksiyonunuz, mimikleriniz önem arz ediyor. Komisyondakiler sizin bazen sabrınızı da ölçmek isteyebilirler, hiç ummadığınız yerden yanıltıcı sorular karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda uyanık ve pozitif bir yaklaşım içerisinde olmanız gerekmektedir.
Komisyondaki görevlilerin sözünü kesmeyin, dinleyin ve size konuşma hakkı verilince konuşun. Yapmacık ifadelerden sakının. Görüşme sırasında sadece ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir, bunu unutmamalısınız.
Sınavda olduğunuzu asla unutmayın. Kesinlikle siyaset yapmamalı, belli kişileri grupları hedef alan kelimelerden, argo kelimeler kullanmaktan sakınmalısınız.
Daha önce Fahri Kur’an Kursu öğreticiliği veya vekil imam, müezzin olarak bir yerlerde görev yapmışsanız bunlar sizin için artı bir tecrübe sayılır. Uygun ortam oluşmuşsa bunları dillendirebilirsiniz.
 
Dış görünüşünüz
 
Unutmayın dış görünümünüz size saklı bir puan getirecektir. Kıyafetiniz sade ve uygun renkler içeren giysiler olmalı. Yaz mevsimi bile olsa tişört giymekten sakının, dar kot pantolon gibi giysiler giymeyin. Ceket giyerek gitmenizi tavsiye ederiz. Kıyafetiniz buruşuk olmamalı mutlaka ve mutlaka ütülü, ayakkabılarınız boyalı olmalıdır.  Yüzünüz asık olmamalı, öz güven içerisinde vakarlı bir şekilde samimiyet içerisinde olmalısınız.
Kur’an Kursu Öğreticiliği mülakatına katılan bayanların koku kullanmamalarını da tavsiye ederiz. Cep telefonlarınızı da ayrıca KAPALI tutunuz.
Dış görünüş önemlidir ama kalpleri evirip çevirenin de Allah olduğu unutulmamalı, zahiren şekilden şekile de girmeye gerek yoktur, kendinizi kasmamalısınız. Sizi sınav yapan kişilerin de onlarca mülakata katıldığını ve sizin ruh halinizden anlayacaklarını bilin.  

Şakaya kurban gitmeyin

Komisyon görevlileri kendi aralarında veya size dahi bile şaka yapsalar şakaya müdahil olmayıp ciddiyetinizi bozmayın.

 
Olmazsa olmaz Ezberlerimiz
 
Müfredat ezberlerinizi tamamlayın. Buruc suresinden aşağısı, Buruc'dan yukarısı olarak da Yasin, Tebareke, Nebe kesinlikle olmalıdır. İlaveten Fetih, Rahman ve Hucurat sûrelerini de mutlaka ezberleyin. Bunların meallerini de çalışın. Meal de soruluyor.
Ayrıca mesleki görevimizle alakalı gerekli ezber duaların tamamını ezberleyin. Hutbe, cenaze, telkin, nikah, sünnet, asker uğurlama, hacı uğurlama, açılış merasimi, önemli günlerde uygun dualar vs. Örneğin bir nikah merasiminde dua yapacaksınız yapacağınız dua Türkçe metin bir dua olsa bile duanın başlangıcında ve sonunda hamd ve salavat ile bitirin. Alışkanlığınızı bu şekilde yapınız.
 
İlmihal soruları
 
İlmihal konularından hepsinden mesulsünüz. Soru şekilleri değişik şekilde gelebilir. Bazen bir terim sorarlar, bazen bir şeyin hükmünü sorarlar, bazen de örneğin "sehiv secdesi nasıl yapılır? bunu bize bir anlat” diye sorarlar.  
İmam ve müezzin adaylarına imametle ilgili meseleler daha ziyade sorulur, Namazın vacipleri, sehiv secdesi, namazı bozan ve bozmayan haller, Cuma namazı, hutbesi vs.
Tabi sadece ilmihalden sormayacaklardır.. Akaid, siyer, tecvid, hadis sorularına da muhatap olacaksınız

 
Cevaplarınız kısa ve net olmalı
 
Soru cümleleri tam sorulmamışken kesinlikle birden cevap vermeyin. Düşünerek kâfi gelecek şekilde cevap verin, cevabınızı gereğinden fazla uzatmayın. Bilmiyorsanız "hatırlayamıyorum" veya "bilmiyorum" şeklinde cevap verin. Her soruyu bilmeniz gerekmemektedir.
 
Gündem ve Genel kültür
 
Gündemi takip edin ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında bilgi sahibi olun. Başkanı, başkan yardımcılarını, kuruluş tarihi, görevleri, Müftülükler, diyanet yayınları, Diyanet tv programları vb. şeyler hakkında bilgi edinip sınava gidiniz.
 
Mushaf ve okuyucu seçimi
 
Malumunuz olduğu üzere bir çok farklı hat ve ebat da mushaf-ı şerifler mevcuttur.
Sınava yakın genellikle Diyanetin bastırdığı orta boy mushaflardan yüzünden okuyun. Gözünüz de aşinalık olsun. Fatih Çollak, Davud Kaya, İsmail Biçer, İshak Danış, Tayyar Altıkulaç Hoca Efendilerinin tilavetlerini okuma tarzı olarak tercih etmenizde fayda var.
Sınavda genellikle hafız olup olmadığınız size sorulacaktır. Cevabınızı verdikten sonra ilk önce çoğunlukla yüzünden Kur’an okuyarak başlayacaksınız. Kur’an’ın orta yerlerinden bir sayfa açmanız istenip  bir tilavette bulunmanız (yarım sayfayı geçmez) istenecektir.
 
Okuma Biçiminiz ve Makam
 
Tahkîk (en ağır okuyuş şekli), Tedvîr (orta hız), hadr (süratli) okuyuş biçimleri hakkında malumat edinin. Tedvîr ile kıraat yapmanızı tavsiye ederiz. Her ne hızda okursanız da tecvid kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz.
Ülkemizde Âsım kıratının okunuşunun tercih edildiğini unutmayın. (Hangi kıraat biçimini okuduğumuz şeklinde de soru olarak karşınıza çıkabilir)
Herkesin sesi aynı değildir, herkes aynı makamı yapamaz bu bilinen bir gerçektir. Yapabildiğiniz makamları tercih ediniz. Bazı adayların lehçesi Arap makamına yatkın olabiliyor. Bunu çok güzel icra ediyorsanız bunu sınavda icra edebilirsiniz. Yapabilirsiniz, ama acemi iseniz yapmamanız daha uygun olur. Şunu da hatırlatmak isteriz ki; genelde komisyondakilerin ekserisi İstanbul ağzı dediğimiz okuyuş tarzından memnun kalırlar..
 
Ezan ve ilahi
 
Müezzin-kayyım olarak sınava başvuru yapmışsanız ezan makamlarını önceden çalışın. En çok yaygın kullanılan saba, uşşak, rast, segah, hicaz makamlarını dinleyin ve çalışın.
Fatih Koca’nın seslendirdiği 5 makamda (Saba-Uşşak-Rast-Segah-Hicaz) kalıp ezanları dinlemenizi öneririm. 

İlgili linki: https://www.youtube.com/watch?v=1dycionwruk

 
Dikkat! Diyelim ki sizden uşşak makamında bir ezan okumanızı istediler. Bilmiyorum deyip kesinlikle susmayınız.. Misal olarak; “Hocam, ben rast makamını daha iyi okuyabiliyorum” diyerek komisyonu ikna ve memnun ediniz. Sizi kesinlikle dinleyeceklerdir.. Çünkü her makamı bilmenizi sizden isteyemeyeceklerdir..
Komisyon bazen sizden bir ilahi okumanızı da isteyebilir. Buna da  hazırlıklı olunuz.
 
Dua ile Allah’tan yardım isteyin
 
Sınava ne kadar çalışırsanız çalışın nasibinizden öteye gidemezsiniz. Kolaylık Allah’ın kolay kıldığı şeydedir bunu unutmayınız. Kur’an’daki dua ayetleri veya Peygamber Efendimizin dilinden dökülen başarı ve yardımla alakalı duaları gönülden okuyarak Allah’tan yardım isteyiniz. Allah’a sığınarak ve ona tevekkül ederek sınava giriniz.
 
Olumsuz durumlarda sabırlı olun
 
Velev ki mülakatta olumsuz şeyler yaşasanız bile sabırlı ve sakin olun, sesinizi yükseltmeyin, çıkarken kapıyı çarpmayın, ümitli olun. Sınavı kaybetmiş olsanız bile Allah’ın takdirine razı olun. Bir şeyi nasip edecek veya etmeyecek olan sadece Allah’tır. Daima hakkınızda hayırlı olanı isteyin. Kararlıysanız azminizi yitirmeden bir daha ki sınava daha dolu dolu şekilde çalışınız.
 
DHBT sınavına girecek bütün kardeşlerime Allah’tan kolaylıklar dilerim. Gayret kullardan muvaffakiyet ise Allah’tandır. Rabbimiz cümlemizi dünya ve ahiret sınavlarımızda bizleri muvaffak eylesin..  
Ferhat Erdoğan

D) 2020 DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) HAKKINDA MERAK EDİLEN DİĞER HUSUSLAR

Dhbt Sınavına Kimler Katılmaktadırlar?
  • DHBT-1 ve DHBT-2 sınavına  (ortaöğretim) İHL mezunları ve son sınıf öğrencileri, önlisans mezunları ve son sınıf öğrencileri, lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri katılmaktadırlar.
  • Adaylar, KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların KPSS Lisans Sınavına başvuru yapmaları ve sınavın GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR oturumuna katılmaları zorunludur.
Dhbt Sınavı kaç yılda bir yapılmaktadır?
  • DHBT sınavı, iki yılda bir kez yapılmaktadır. (DHBT sınavı en son 9 Aralık 2018 tarihinde yapılmıştır)
 
Dhbt Sınavı Ne Zamandan Beri Yapılmaktadır?
  • Dhbt sınavı ÖSYM tarafından ilk defa 2014 yılında yapılmıştır. Ondan önce YETERLİK sınavı adı altında yapılmaktaydı.
Dhbt Sınavına Katılmak Zorunlu mu?
İmam-Hatip Lİsesi, Ön lİsans, Linsans mezunlarından; Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticiliği görevlerine ilk defa atanabilmek için DHBT sınavlarına katılmak zorunludur.

Dhbt-1 ve DHBT-2 Sınavının İkisine de Girmek Zorundamıyım?
(DHBT-1) temel din bilgisi sorularını (20 soru) bütün adaylar ortak çözecektir. DHBT-2 sınavında ise  (ortaöğretim) İHL mezunları, önlisans ve lisans mezunları kendi düzeylerine göre (20 soru) ile karşılaşacaklardır. Neticede her iki sınavın sorularını yapmak mecburdur.
 
Dhbt Sınavında Kaç Soru Sorulmaktadır?
 
  • DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarında 20’şer soru olmak üzere toplam 40 tane (5 şıklı) test sorusu sorulmaktadır. 40 soruya toplam 60 dakika süre tanınmaktadır.
  • DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır. İlk (20) soru bütün adaylara aynı kaynaktan sorulacaktır.

DHBT KONULARI NELERDİR?
DHBT-1 Konu başlıkları şunlardır:
a) İslam İnanç Esasları
b) İslam İbadet Esasları
c) Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
d) Siyer
e) İslam Ahlakı
* DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) İkinci 20 soru  adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecektir. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.
 
DHBT-2 Konu başlıkları şunlardır:
a) Tefsir
b) Fıkıh
c) Hadis
d) Akaid & Kelam
e) İslam Tarihi
f) Dinler ve Mezhepler Tarihi
g) Dini Hitabet
 
 
DHBT SINAV TARİHİ :
 
2020 DHBT sınavı, 22.11.2020 tarihinde yapılacaktır.
 
DHBT SINAV BAŞVURU TARİHİ:
 
29.09.2020 - 07.10.2020 tarihleri arasında başvurular alınacaktır.
 
SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ:
 
Sonuçlar 17.12.2020 tarihinde açıklanacaktır.
 
Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Sınav sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. Puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.
 
Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Sınav sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. Puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.
 
Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi
Adaylar testteki soruların cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kâğıtlarına işaretleyecekler, cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir. Bu sınava katılan adayların öğrenim düzeylerine uygun ilgili yılın KPSS puanları yanında, öğrenim düzeylerine uygun KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları da hesaplanacaktır. Adayların KPSS puanları bu kılavuzda yer alan “Değerlendirme” maddesinde belirtildiği şekilde hesaplanacaktır. Bu sınava katılacak adaylar için öğrenim düzeylerine göre hesaplanacak olan KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları, KPSS sonuç bilgileri içinde yer almayacak, DHBT sonuç bilgileri içinde yer alacaktır. Sınav sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. Puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir. Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır. DHBT’nin yapıldığı yıl ilgili öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi ile ilgili öğrenim düzeyindeki bu sınava ait testte en az bir işareti olmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanı hesaplanmayacaktır.
 
Adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanlarının hesaplanabilmesi için DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmiş olması ve bu düzeyde yapılan KPSS Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testinde ve DHBT’de en az bir işareti olması gerekir. DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmemiş adayların veya aynı düzeydeki KPSS Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testinde en az bir işareti olmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır. DHBT sonuç bilgisinde adayların doğru yanlış sayıları ile ilgili öğrenim düzeyindeki KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları yer alacaktır. 

Ferhat ERDOĞAN

 
www.dhbtsinav.com
Kaynak: Editör:
Etiketler: 2020, DHBT, SINAVINA, NASIL, ÇALIŞMALIYIM?,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı